Jak to działa? To musisz wiedzieć!
Jak-to-działa-to-musisz-wiedzieć-2

Panele słoneczne (1) zainstalowane na dachu domu/gruncie wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego (DC). Ponieważ instalacje domowe zasilane są prądem zmiennym, wytworzony prąd stały (DC) musi zostać poddany konwersji na prąd zmienny (AC). Służy temu inwerter tj. falownik (2), dostosowujący rodzaj i parametry wytwarzanej energii do prądu w sieci zasilającej dom. Tak przetworzona energia może zostać wykorzystana bezpośrednio na zasilenie wszystkich urządzeń domowych lub przekazana do sieci energetycznej (3 i 4). Oczywiście pierwszeństwo wykorzystania produkowanej na bieżąco energii ma dom, lecz w sytuacji nadprodukcji prądu może on być wysłany do sieci (6), a następnie odebrany np. w nocy, gdy panele nie produkują energii.

Możliwość zarówno odbierania jak i wysyłania energii elektrycznej do sieci zasilającej, zapewniona jest przez wyposażenie instalacji w licznik dwukierunkowy (5). Licznik dwukierunkowy zlicza ilość energii jaka  została przesłana do sieci przez instalację fotowoltaiczną oraz ilość prądu pobranego z sieci w chwili, gdy energia nie była produkowana.

Produkując własną energię elektryczną stajesz się prosumentem, zatem zarazem producentem jaki i konsumentem energii. Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) prosument może odebrać 80% energii przekazanej do sieci energetycznej. Przekazanie energii do sieci, a następnie jej odebranie jest więc najtańszym sposobem przechowywania energii, gdzie sieć energetyczna jest wielkim „magazynem energii”. Nazywa się to „bilansowaniem energii” co pozwala na odebranie za darmo 80% przekazanych wcześniej do sieci nadwyżek prądu.

Zainwestuj w swoją własną elektrownię!

Oszczędzaj na rachunkach i dbaj o jakość powietrza. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci uzyskać niezależność energetyczną. Załatwimy za Ciebie formalności i pomożemy uzyskać dofinansowanie.